Biedrības „Es redzu” aktīvists Georgs Bārda tika nominēts Starptautiskajai Bērnu miera balvai

28.09.2017.  

Starptautiskajam konkursam par bērniem, kuri cīnās par savām un citu bērnu tiesībām “Bērnu miera balva 2017” (International Chidren’s Peace Prize 2017) nominēts arī Latvijas pārstāvis, Vaivaru pamatskolas bijušais audzēknis – Georgs Tadejs Bārda, kas ir neredzīgs kopš 5 gadu vecuma. Šogad konkursam izvirzīts rekordliels kandidatu skaits – 169 bērnu no visas pasaules. Apbalvošanas ceremonija noritēs 2017. gada decembrī, bet trīs finālisti tiks izvēlēti novembrī, tad arī noskaidrosies, vai Georgs ir iekļuvis viņu pulkā.

Pagājušo mācību gadu Georgs pavadīja ASV, kur ASV Kongresa programmas FLEX (Future Leaders EXchange) ietvaros mācījās vispārizglītojošā skolā, dzīvoja viesģimenē un apmeklēja nodarbības Minesotas Valsts Neredzīgo akadēmijā, tādējādi apgūstot ne tikai vispārējās un speciālās zināšanas un prasmes, bet arī amerikāņu dzīves pieredzi. Pēc amerikāņu skolotāju atzinuma, Georgs pastāvīgi demonstrējis līderības iemaņas un teicamu gatavību brīvprātīgo darbam, kā arī unikālus sasniegumus tādos sporta veidos kā slēpošana un slidošana, zemledus makšķerēšana, klinšu kāpšana, golbols, peldēšana un cīkstēšanās. Ir vērts pieminēt, ka piedaloties pirmo reizi cīkstēšanās sacensībās, jaunietis ieņēmis 4.vietu, konkurējot ar desmit ASV pārstāvjiem.

Pirms un pēc studijām ASV Georgs aktīvi piedalījās gan kā ierindas dalībnieks, gan kā organizators “Es redzu” iekļaujošajās nometnēs bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām un viņu draugiem, kas notika 2015. gadā Kuldīgas apkaimē un turpinājās 2017.gadā Amatas novadā.

Jaunietis, būdams neredzīgs, patstāvīgi iemācīja savam sunim būt pavadonim, ieguva balvas starptautiskajās paralimpiskās jāšanas sacensībās, piedalījās ekstrēmā “Stipro skrējienā”, izstrādāja maršrutus gājēju un ūdens pārgājienu maršrutus Amatas novadā vājredzīgiem un neredzīgiem jauniešiem un viņu vienaudžiem. Nav nejaušība, ka tieši Georgs kļuva par Latvijas un Zviedrijas kopprojekta “AccessAbility”(“Pieejamība”) Jūrmalas posma „seju”.

Biedrība “Es redzu” ir pārliecināta, ka Georga sasniegumi jau tagad iedvesmo jauniešus Latvijā un ārpus tās robežām, lai gan ceļš uz izciliem rezultātiem ne vienmēr saņēma atbildīgo personu un struktūru morālo un pat likumdošanā paredzēto atbalstu. Šī mācību gada sākumā jauneklis mēģināja uzsākt mācības Rīgas 3. ģimnāzijā, kur piedzīvoja mūsdienu skaudro realitāti – skolas administrācijas nevēlēšanos uzņemt skolā jauniešus ar funkcionāliem traucējumiem, kas apliecina galvaspilsētas labāko izglītības iestāžu nespēju pieņemt iekļaujošas izglītības izaicinājumu. Tagad Georgs mācās Babītes vidusskolas 11. klasē un ir gatavs turpināt darbu, lai veicinātu izpratni par iekļaujošas izglītības principiem un to ieviešanu Latvijas skolās.

Georgu Bārdu par starptautiskā konkursam izvirzīja Vaivaru pamatskola, kuru viņš absolvēja 2016. gadā. Tā ir Latvijas pirmā iekļaujošā skola, kuru vairāk nekā 20 gadus vada direktore Inese Kārkliņa. Šeit, vien dažus soļu attālumā līdz jūras krastam, līdzās vispārizglītojošās skolas programmai ir veiksmīgi īstenotas speciālās izglītības programmas bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem un funkcionāliem – dzirdes, redzes un kustību – traucējumiem. Liela uzmanība tiek pievērsta arī skolotāju profesionālajai pilnveidei, lai veiksmīgi realizētu mācību procesu klasēs, kurās iekļauti skolēni, kas apgūst kādu no iepriekšminētajām programmām.

Aicinam atbalstīt Georgu Bārdu, daloties ar viņa nominācijas tiešsaites adresi https://kidsrights.org/nominees/georgs-tadejs-barda un lietojot tēmturi (hashtag) #ChildrensPeacePrize sociālajos portālos Facebook, Instagram, Twitter.