“ZIEMA RĪGĀ” – ANNAS KENNES FOTOIZSTĀDE UN CITI NOTIKUMI

25.02.2017.  

Līdz 12. martam kafejnīcā un klubā “Buberts”, Dzirnavu ielā 15, katru dienu no plkst. 8.00 līdz 23.00 (izņemot svētdienas) var apskatīt mākslinieces Annas Kennes gleznu izstādi. Tās atvēršana kļuva par jauniešu ar īpašām vajadzībām un viņu draugu dienas nometnes “Ziema Rīgā” trešdienas programmas pamatnotikumu.

http://www.esredzu.lv/galerijas/

Anna Kenne (dz. 1990. gadā), kopš mazotnes ar vecāku palīdzību pārvarot savu diagnozi, bērnu cerebrālo trieku, ir apguvusi interjera dizainu Purvciema Amatu vidusskolā un vizuālo komunikāciju Baltijas Starptautiskajā akadēmijā.  Patlaban Anna studē fotogrāfiju Juglas Dizaina skolā. Glezniecības un zīmēšanas pamatus viņai pasniedza tādi meistari kā Ralfs Jansons un Guntars Gabranovs. Annai ir sapnis iestāties Latvijas Mākslas akadēmijā un kļūt par animācijas mākslinieci. Līdz šim viņas darbus varēja aplūkot skolas izstādēs, bet plašāku publiku tie sasniedza konferences “Izglītības pieejamība” ietvaros, kas notika 2016. gada 3. decembrī  Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet vēlāk – arī visi LNB apmeklētāji.

Jaunatklātajā izstādē aplūkojamas eļļas gleznas ir iedalāmās divās grupās: animālistika ar vilkiem un ežiem un klusās dabas košās fovisma stila krāsās. Īpaša pieķeršanās ežiem ir skaidrojama ar to, kā meitenes mīļākā multfilma bija Sonic X spēle ar galveno varoni – zilais ezis. Atvēršanas ceremonijā nometnes dalībniekus. it īpaši bērnus, neatstāja vienaldzīgus Annas Āfrikas pigmeju ezis. Interesi pret vilkiem māksliniece skaidro ar to, kā „tie ir ļoti piesardzīgi un neies klāt pie kura katra”. Bet pieķeršanos fovismam raisīja patika pret gaišumu un tīrām krāsām.

Annas mamma Ilze, kas vada biedrību “Latvijas bērniem ar kustību traucējumiem”, ir pateicīga projektam “Ziema Rīgā” par iespēju sarīkot Annas personālizstādi un piedalīties Mākslas akadēmijas karnevālā, kuru pamatā apmeklē LMA studenti. “Tas ir vērtīgs ar savu daudzpusību. Annai tā bija iespēja tikt Mākslas akadēmijas slēgtajā pasākumā, dažiem tā dalībniekiem var izrādīties svarīgāka savstarpējā komunikācija, citiem – ņemties ar dzīvniekiem, un visiem kopā – kustēties un iepazīt Rīgu no negaidītās puses. Īpaši priecē tas, kā šeit ir daudz jauniešu ar parastām vajadzībām,” saka Ilze Kenne.

Vakara turpinājumā Latvijas valsts simtgades biroja reģionālo un NVO projektu vadītāja Jolanta Borīte

pastāstīja par savām dzīves izvēlēm un turpat uz vietas piedāvāja iesaistīties spēlē par izvēli. Tajā piedalījās gan “parastie” jaunieši, gan projekta “Draugs īpašam bērnam” dalībnieki no galvaspilsētas un ne tik tuvās Valmieras.

Dienas nometnes “Ziema Rīgā” vadītāja, biedrības “Es Redzu” valdes priekšsēdētāja Aivija Bārda paskaidroja, ka ziemas pasākumu programma ir tradīcijas turpinājums, kas tika iesākta ar Kuldīgas pavasara un vasaras nometnēm. “Lai nebūtu tā, ka siltajā laikā ir nometnes, bet tad cilvēks uz gandrīz gadu izkrīt no treniņu cikla un kopā būšanas ar draugiem. Šovakar mēs redzam, ka Anna ar savām gleznām un neparasto ezi ir ārkārtīgi interesanta visiem pārējiem, jo īpaši bērniem. Ir klāt arī projekta „Suns īpašam bērnam” dalībnieki ar saviem četrkājainiem draugiem. Šobrīd astoņgadīgā rīdziniece Katrīna un pusaudzis Roberts no Valmieras ir tikuši pie suņiem un tika iekļauti apmācības programmā. Vēl trīs bērni no Salacgrīvas, Liepājas un Rīgas Āgenskalna gaida, kamēr mēs izpētīsim visus apstākļus un piemeklēsim piemērotus kucēnus. Mūsu projektā ir pārstāvēta visa Latvija! Ir prieks, ka Roberts ar savu suni Kleopatru ir kļuvis par apbrīnas un lepnuma objektu Valmierā, un tā tam arī jābūt. Priecē arī tas, ka šīs dienas gaviļniecei Annai izdevās paviesoties Mākslas akadēmijas karnevālā. Esam ievākuši informāciju, kas varētu būt viņas partneri ceļā uz pirmo animācijas filmu. Tātad Annai atliek vien nokārtot dažas formalitātes ar eksāmeniem. Turēsim īkšķus, lai viņai tas izdodas!” – tā Aivija Bārda.

Lūk, kādi secinājumi pēc nometnes pirmās nedēļas radušies tās trenerim no biedrības „Piedzīvojuma gars” Atim Ķeņģim. „Var jau visu izdarīt, tikai reizēm cilvēki ar īpašām vajadzībām to savu varēšanu neapzinās. Ne vienmēr to saprot arī muzeju un sporta objektu darbinieki. Ja objektā nav lifta, kā Medicīnas muzejā, tad viņi uzreiz pasaka, ka cilvēkiem ar  kustību traucējumiem būs grūti. Bet, ieraugot cilvēkus ar redzes traucējumiem, viņi vienkārši nezina, ko un kā rādīt un stāstīt. Bet kopumā secinājumi ir drīzāk pozitīvi, jo cilvēki parasti grib mums palīdzēt. Vēl viens izaicinājums: kā pamudināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām, lai viņi atrod ceļu uz mūsu tikšanās vietu Dzirnavu ielā 15. Dažreiz mēs braucam viņiem pakaļ ar mašīnu, bet es uzskatu, ka viņiem pašiem jāprot operēt ar taksi, izsaukt, paskaidrot savas vajadzības, pašiem iesēsties un atbraukt pie mums”.

“Ziema Rīgā” ir četru nedēļu dienas nometne, ko cilvēku ar īpašām vajadzībām integrācijas biedrība “Es Redzu” rīko no 15. februāra līdz 12. martam.  Tās mērķis ir atklāt neierastas kultūras un sporta iespējas Rīgā cilvēkiem ar redzes un kustību traucējumiem. Šī nometne tiek saukta arī par “ikdienas nometni”, jo tās rīkotāji vēlas radīt draudzīgu, pieņemošu un integrējošu sajūtu ikdienas dzīvē, kopā meklēt sadarbības iespējas, koordinēt aktivitātes un izaicinājumus tās dalībniekiem ar īpašām vajadzībām un viņu draugiem, kā arī atrast interesantas aktivitātes un kopā būšanas iespējas Rīgā un tās apkaimē, iepazīt jauno projektu “Draugs īpašam bērnam” un pieradināt rīdziniekus pie suņa-pavadoņa klātbūtnes. Arī veicināt cilvēku ar invaliditāti patstāvību un iesaisti sabiedriskajā dzīvē. Tas tiks darīts, apmeklējot un izjūtot muzeju vides pieejamību, dodoties uz kino un teātriem gan baudīt izrādes, gan satiekoties ar aktieriem mēģinājumos, kopā piedaloties deju nodarbībās, slidojot ledus hallēs un braucot no kalna ar slēpēm. Projekts “Ziema Rīgā” paredz, ka katram tā dalībniekam tiks meklēta individuāla pieeja, biedrības “Piedzīvojuma gars” treneriem intervējot un atklājot būtiskākās to vajadzības. Ne mazāk svarīgs projekta mērķis ir atrast jaunus  dažāda vecuma draugus, kas vēlas izpētīt Rīgas pieejamību, skatoties ar īpaša cilvēka acīm.

Līdz marta vidum iknedēļas tikšanās notiek kafejnīcā un klubā “Buberts” Dzirnavu ielā 15, kur pirmdienās plkst. 19.00 norisinās piedzīvojumu stāstu vakari.

Autentiskās dejas nodarbības notiek sestdienās no 15.00 līdz 17.00 TC Galleria Riga 5. stāvā, HappyDance Studio. 25.02. Deju nodarbība “Kustības izpēte”: https://www.facebook.com/events/407531826251055/ .

Trešdienās (arī citās dienās) turpat plkst. 18.00 meistardarbnīcas un stāstu vakari par dažādām profesijām.

27.02. Stāstu vakars “Trīs mēneši Āzijā”:  https://www.facebook.com/events/167692340398187/

28.02. Stāstu vakars “Dāmu ekspedīcija Vjetnamas dienvidos”: https://www.facebook.com/events/167692340398187/

01.03. Meistarnīca “Profesiju stāsti”: https://www.facebook.com/events/1360814660648589/

Sporta nodarbības:

26.02. (pēcpusdienā) Slidošana.

 

Muzeju apmeklējumi:

28.02., 12.00 Medicīnas muzejs;

02.03., 12.00 Dabas muzejs;

03.03., 12.00 Jūgendstila centrs;

06.03., 11.30 Lidostas muzejs.

 

Piesakies kā dienas nometnes “Ziema Rīgā” dalībnieks, asistents vai mentors, rakstot uz atis.kengis@gmail.com.

Projekts tiek realizēts ar labdarības fonda BlueOrange Charity atbalstu.