Ziemassvētki, kino, līderība un pašizaugsme, dejas un sportošana, inovācijas un tradīcijas. Vecumnieku novada norisinājusies kārtējā „Es redzu” iekļaujošā nometne

11.01.2018.  

No 2017. gada 26. decembra līdz 2018. gada 5. janvārim Vecumnieku novada Bārbeles skolā norisinājās kārtējā Biedrības “Es redzu” jauniešu ar invaliditāti un viņu draugu iekļaujošā nometne “Pasaule visiem Latvijā. Ziemas kino”. Starp tā aktīvā dzīvesveida un sabiedriskās integrācijas veicināšanas pasākumiem notika arī ziemas sportošana un svētku svinēšana, kā arī diskusijas ar vietējo novadu, jauniešu un personu ar invaliditāti NVO pārstāvjiem par iekļaujošās izglītības principu un prakses ieviešanu.

Kā jau visās „Es redzu” nometnēs, arī šoreiz notika līderības un pašizaugsmes treniņi, kā arī komandas saliedēšanas nodarbības, rīta un vakara apļi un nodarbības mazajās grupās, sportošana, dejas un radošās darbnīcas. Par Ziemassvētku programmas, kas norisinājās  Vecumnieku novadā vēsturiskās Bruknas muižas apkārtnē, īpašiem notikumiem kļūva ekskursijas un pārgājieni pa vietējām vēstures un dabas ievērojamām vietām (Bruknas muiža, Ausekļu dzirnavas, sēravots, katakombas un ūdenskritumi), zīmēšanas un māla objektu veidošanas studijas, Ziemasvētku un ziemas saulgriežu atzīmēšana, kā arī Jangada masku balle. Vairākās nometnes aktivitātes novadījis Bruknas Kalna svētības kopienas priesteris Andrejs Mediņš, kas nometnes sākumā saņēmis 2017. gada „Latvijas lepnuma” balvu nominācijā „Cilvēks cilvēkam”. Ziemasvētku un ziemas saulgriežu svinēšanas tradīcijās ievadīja Ina Celitāne un folkloras kopas „Kūrava” dalībnieces.

Par nometnes pamattēmu kļuva kino uzņemšanas procesa apguve. Visi nometnes  dalībnieki, ieskaitot neredzīgos, tika iesaistīti scenārija rakstīšana, izpildīja kādu lomu, vai strādāja ar kameru vai pie montāžas.

Ar Vecumnieku un Rundāles novadu pašvaldību, to Jauniešu domju, kā arī jauniešu  un personu ar invaliditāti NVO pārstāvjiem tika spriests par iekļaujošās izglītības principiem un esošo stāvokli, cik Vecumnieku un Rundāles novadu jaunieši ar invaliditāti ir gatavi macīties vispārizglītojošajās skolās un patstavīgai dzīvei, bet skolas un citu pakalpojumu infrastruktūra šādu personu uzņemšanai. Tajās piedalījās arī jauniešu NVO GoBeyond pārstāvji, sadarbībā ar kuriem „Es redzu” veic  aktivitātes neredzīgo jauniešu integrēšanas jomā Rīgā un Pierīgas novados.

„Par „Es redzu” nometņu norises vietām mēs mēģinām izvēlēties objektus un teritorijas ar vēsturi  un dvēseli. Šoreiz īpaši paveicās ar Bārbeles skolu, bijušo mācītājmuižu, kurā var redzēt, ka mantojuma objekts pārtop par visām mūsdienu prasībām piemērotu izglītības, kā arī kultūras un sociālās rosības centru. Īpaši vērtīgi ir Māra Subača sienu gleznojumi, kurus pateicoties saviem draugiem varēja uztvert arī nometnes dalībnieki ar redzes traucējumiem. Mūsu biedrībai patlaban nav tie vieglākie laiki, tāpēc īpaši gandarī tas, ka mūsu iekļaujošo nometņu un citu pasākumu programma „Pasaule visiem Latvijā” ne tikai notiek pēc plāna, bet arī iekaro jaunas virsotnes. Esmu pārliecināta, ka kopīgiem spēkiem ar vietējām pašvaldībām, NVO, atbildīgiem valsts resoriem un mūsu uzticīgiem partneriem un atbalstītājiem, mums izdosies radīt atbalsta sistēmu, kas ļaus bērniem un jauniešiem ar invaliditāti mācīties vispārizglītojošās skolās. Ka skolu infrastruktūras un pedagogu kapacitāte būs pietikama šādam izaicinājumam, bet paši bērni un jaunieši ar invaliditāti, to radi un draugi, būs motivēti un sagatavoti, lai godām izturētu šo pārbaudījumu. Mūsu nometnes ir pierādījušās savu lietderību gan kā konkretu iemaņu un dzīvesprieka gūšanas vieta, gan kā dažādas profesionālās un dzīves pieredzes cilvēku tikšanās vieta, turpmākās darbības izsapņošanas un plānošanas darbnīca. Aicinām pievienoties jaunus dalībniekus un sadarbības partnerus, jo tikai kopā, oficiālās struktūras, profesionāļi, NVO, īpašie jaunieši un viņu draugi, mēs varam panākt izmaiņas mūs pašos un mūsu zemē,” tā Aivija Bārda.

Neredzīgo un citu personu ar invaliditāti integrācijas biedrības “Es redzu” programma “Pasaule visiem Latvija” tika uzsākta 2016. gada septembrī. Tās pamatmērķis ir 2020./2021. gada sākumā ieviest iekļaujošās izglītības pamatprincipus vismaz 15 skolās visā Latvijā. Programmas ietvaros 2017. gada februārī un martā četru nedēļu garumā norisinājās dienas nometne “Ziema Rīgā”, kuras mērķis veicināt cilvēku ar invaliditāti patstāvību un socializāciju, apmeklējot un izvērtējot muzeju, teātru, kino un sporta objektu un pakalpojumu pieejamību. Martā gleznainajā Amatas novadā notika piecu dienu iekļaujošā līderu nometne jauniešiem ar īpašām vajadzībām un viņu draugiem. Iekļaujošo nometņu Amatas novadā stafeti jūnija beigās pārņēma Starptautiskā jauniešu nometne, kurā piedalījās jaunie cilvēki ar invaliditāti, viņu draugi un eksperti no Latvijas, ASV un Krievijas. 2017. gada oktobrī turpat, Amatas novadā, norisinājās iekļaujošā jauniešu līderu nometne “Pasaule visiem Latvijā. Deja un brīvība”. Adventes programmas ietvaros 6. decembrī ar Valsts prezidenta kundzes Ivetas Vējones līdzdalību ceļojošā fotoizstāde “Pasaule visiem Latvijā” tika atvērta Vaivaru pamatskolā, bet 8. decembrī Rīgas Rātsnamā, kur norisinājās apaļā galda diskusija “Vai Rīgas skolas ir gatavas iekļaujošās izglītības izaicinājumiem?”.

Biedrība „Es redzu” turpina projektu “Draugs manam un īpašām bērnam”, kura ietvaros kopš 2017. gada janvāra vairāki dažāda vecuma bērni ar dažādām  īpašām vajadzībām no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem tika pie speciāli piemēklētiem kucēniem. Tie dzīvos kopā ar jaunajiem saimniekiem un profesionālo kinologu vadībā tiks sagatavoti par suņiem-pavadoņiem un asistentiem.

Programmas “Pasaule visiem Latvija” turpinājumā tiek plānotas pavasara un vasaras iekļaujošās jauniešu nometnes turpat Vecumnieku un Rundāles novados. Maijā sākumā tiek paredzēta fotoizstādes “Pasaule visiem Latvijā” atvēršana Vecumnieku novadā.

 

http://www.esredzu.lv/galerija/ziemassvetki-kino-lideriba-un-pasizaugsme-dejas-un-sportosana-inovacijas-un-tradicijas-vecumnieku-novada-norisinajusies-karteja-es-redzu-ieklaujosa-nometne/